SANTECHTOX - PRIEMYSELNÉ VÝSKUMNO-VÝVOJOVÉ CENTRUM POKROČILÝCH METÓD SANÁCIE PÔD, VÔD A TECHNOGÉNNYCH SEDIMENTOV KONTAMINOVANÝCH VYBRANÝMI POTENCIÁLNE TOXICKÝMI PRVKAMI
Projekt predkladaný v roku 2016 v rámci výzvy OPVal-VA/DP/2016/1.2.1-02 je zameraný na vytvorenie Priemyselného výskumno - vývojového centra, ktorého hlavnou témou výskumu a vývoja sú pokročilé metódy sanácie pôd, vôd a technogénnych sedimentov kontaminovaných vybranými potenciálne toxickými prvkami – predovšetkým As, Sb ale aj ďalšími sprievodnými prvkami (ako napr. Cu, Pb, Zn, Hg a Cd). Vybrané potenciálne toxické prvky predstavujú typické kontaminanty oblastí s výskytom technogénnych sedimentov. V prípade Sb a As, môžeme konštatovať, že ich spoločný výskyt v kontaminovaných pôdach, vodách a technogénnych sedimentoch je pre Slovensko typický, avšak úroveň poznania ich geochemického správania pri spoločnom výskyte nie je dostatočná a výrazne limituje použitie konvenčných sanačných technológií.
Prostredníctvom významných partnerov, je zabezpečená vysoká odbornosť a kvalifikovanosť výskumného tímu. Výskumné konzorcium bolo zložené z lídra projektu HES-COMGEO spol. s r.o. a partnermi EL spol. s r.o., ENVIRONCENTRUM, s.r.o., EPS Slovensko, s.r.o. a Univerzita Komenského v Bratislave.
V rámci projektu je realizovaný výskum distribúcie a správania sa vybraných prvkov v prírodnom aj antropogénnom prostredí a zároveň výskum rôznych prírodných, syntetických a odpadových materiálov, z ktorých niektoré môžeme zaradiť medzi prírodné (ílové suroviny, zeolit, diatomit, perlit, oxyhydroxidy Fe) alebo syntetické (nanoželezo, syntetické Fe a Mn oxidy, syntetický perlit) nanomateriály schopné zachytávať a imobilizovať potenciálne toxické prvky.
Vo viacerých aktivitách projektu je výskum zameraný na využitie mikroorganizmov (baktérie a mikroskopické huby) pri sanačných technológiách ako aj pri biotechnológiách zameraných na potenciálne získavanie jednotlivých prvkov z kontaminovaných matríc (biomining). Celkové zameranie projektu na pokročilé sanačné technológie, ako aj zameranie jednotlivých aktivít, jednoznačne smeruje k vývoju technológií, ktoré prispejú formou odstránenia alebo zníženia kontaminácie k zlepšeniu životného prostredia na študovaných lokalitách. Využitím prírodných sorbentov, ale hlavne využitím odpadových materiálov pri návrhoch pokročilých sanačných technológií, bude prichádzať k ich zhodnocovaniu a tým vytvoreniu moderných inovatívnych technológií šetrných k životnému prostrediu.
Projekt Priemyselného výskumno - vývojového centra kumuluje viaceré oblasti špecializácie RIS3 SK, resp. perspektívne oblasti špecializácie. Aktivity projektu sú navrhnuté tak, aby smerovali k dosiahnutiu nasledovných výsledkov:
- nové alebo výrazne vylepšené sanačné postupy,
- preverený a navrhnutý spôsob mineralogického a geochemického zhodnotenia produktov úpravy kontaminovaných vôd, ako odpadov,
- overené analytické a laboratórne postupy
- overené vlastnosti vybraných materiálov a vyhodnotená ich uplatniteľnosť v rámci sanačných postupov.
Získané výsledky majú uplatnenie predovšetkým v oblasti životného prostredia. Prispejú k zlepšeniu poznatkovej základne o skúmaných látkach, materiáloch a ich vlastnostiach, ako aj možnosti ich využiteľnosti, resp. nakladania s nimi. Uplatnenie výsledkov je tiež v predikčnej oblasti a oblasti uplatňovania preventívnych opatrení smerujúcich k ochrane životného prostredia.
Výsledky projektu budú mať priame využitie v praxi. V rámci projektu budú využité moderné metodiky na stanovenie základných kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov študovaných materiálov. Zároveň budú využité aj nové metodiky (napr. kvantitatívna RTG difrakčná analýza), ktoré sú v súčasnosti zavedené na jednotlivých pracoviskách spoluriešiteľských organizácií. Laboratórne a terénne testovanie sanačných opatrení ako aj testovanie biominingu na extrakciu Sb, predstavujú nové metodiky, ktoré sú už dlhšie testované v laboratóriách, ale realizáciou v pilotných terénnych pokusoch príde k prenosu výsledkov výskumu na aplikačnú úroveň. Miera využiteľnosti výsledkov je zrejmá z hlavných cieľov projektu. Testovanie sanačných technológii a opatrení vedúcich k eliminácii negatívnych vplyvov ťažby odkaliskových a haldových materiálov, predstavuje priamy výstup do praxe, ktorý je využiteľný aj pri sanáciách iných environmentálnych záťaží.
Výskumná agentúra ako sprostredkovateľský orgán pre program Výskum a inovácie vydala rozhodnutie k pozastaveniu realizácie projektov v rámci výzvy OPVal-VA/DP/2016/1.2.1-02 do odvolania. Z tohto titulu aj realizácie projektu SANTECHTOX je pozastavená.